Krémové polévky


    „Supy pjureobraznyje“ zkráceně nazývané „supy-pjure“ neboli krémové polévky, můžeme připravovat z masa, ryb, zeleniny, obilovin apod.
    Zeleninové krémové polévky připravujeme buď z jednoho, nebo z více druhů zeleniny. Z obilovin jsou nejpoužívanější kroupy nebo rýže, z luštěnin fazole a hrách. Masité krémové polévky se pak nejčastěji připravují z drůbeže a ze zvěřiny.
    Do rybích krémových polévek je vhodný kapr, candát, treska a jim podobné ryby. Suroviny určené k přípravě krémových polévek po uvaření prolisujeme přes síto nebo umeleme na masovém strojku. K dohotovení používáme vývar, ve kterém se tyto suroviny vařily. Při přípravě polévek z obilovin a z luštěnin přidáváme do vývaru často mléko.
    Krémové polévky zahušťujeme světlou jíškou. Krémová polévka by měla mít hustotu husté smetany.     Před podáváním přidáváme do krémových polévek syrové máslo, popřípadě jejich výživovou hodnotu ještě zvyšujeme smetanou nebo žloutky. Pokud tyto polévky hned nepodáváme, udržujeme je teplé ve vodní lázni. Do některých, již prolisovaných polévek, přidáváme jako vložku lžíci neprolisované suroviny, ze kterých jsme polévku připravili. Tak například při přípravě drůbeží polévky dáme stranou kousek vařeného vykostěného masa, které potom drobně nakrájíme, a vložíme do hotové polévky. Ke všem krémovým polévkám podáváme na kostičky nakrájený sušený nebo na másle osmažený chléb.