Vodka


    Vynikající vlastností pravé ruské vodky je čistota chuti, síla a zároveň jemnost, vlastní aroma a krystalická průzračnost. Nejznámější druhy Ruské vodky jsou Stoličnaja, Moskevskaja, Kubaňskaja, Ruskaja, Ukrajinskaja gorilka a Krystal.
    Jakost ruské vodky je podmíněna výrobnou surovinou i zavedenou a osvědčenou technologií. Surovinou k výrobě je dvakrát rektifikovaný etylkalkohol, vyrobený z obilí. Konečná fáze výroby je pro jakost vodky rozhodující. Její filtrace přes aktivní uhlí probíhá pomalu, a tím se také její jakost zvyšuje. Destilát pro speciální Moskevskou vodku se filtruje rychlostí 300 l za hodinu.
    Vodka se pije vždy hodně vychlazená. Znalci k vodce vždy něco přikusují. Zvykem, hlavně v Rusku, je vodku příliš nechutnat, ale pít na ex. V Ázerbájdžánu podávají při přípitcích k destilátům také hodně cukrované plátky citronu, čímž se snižuje v krvi obsah alkoholu, který v tak horkém podnebí není žádoucí.
    Stoličnaja vodka je snad neoblíbenější z Ruských vodek. V USA se vodka inzeruje takto: Stoličnaja je nejznámější a nejzdravější vodka na světě. Vyrábí se starodávným způsobem. Je kritériem jakosti, podle něhož se hodnotí i jiné vodky. Je to nejlepší vodka, kterou Rusko může nabídnout. Z toho důvodu byla vybrána i pro export. Podává se na státních slavnostech a na ruských velvyslanectvích po celém světě.

    Stolovaja vodka – je čisté alkoholické vůně, výtečné chuti, její doušek v ústech narůstá, podobně jako francouzské koňaky. Je o vskutku prvotřídní pití a patří jí hned po Stoličné uznání i zájem je to vodka pro příjemné a náročné pití.

    Moskevská vodka – dobrá pálenka z obilí, avšak nedosahuje kvality vodky stoličné.

    Kubáňská vodka – svou jiskrou, čirou barvou, vůní i chutí potěší příznivce vodky. Je to dobrá značka pro jakoukoliv příležitost.

    Ruská vodka – touto vodkou se rozšířil již značný sortiment ve vodkách, avšak nesnížila se jejich znamenitá úroveň.

    Vodka Gorilka – pochází z Ukrajiny a voní i chutná velmi jemně po kvalitním lihu. Je bezbarvá a tak dobrá, že ji lze pít od rána.

    Vodka kristal – další z rodiny ruských vodek, zářící čisté barvy i neutrální chuti a vůně. Pije se čistá jako on the rock, což spočívá v přelití vodky přes kostky ledu do pohárku, v němž ji podáváme. Je výborná, jako ostatně všechny vodky, i do míšených nápojů.
Vodka