Vinné destiláty
Koňjak – je ruské označení pro vinné destiláty, odvozené od francouzského „Cognac“, které je u nás používáni jen pro označení pravých francouzských vinných destilátů, pocházejících z městečka Cognac ve francouzském departementu Charente.
Jsou to aromatické destiláty, vyráběné z 60 – 70 % vinného lihu, získaného destilací mladých suchých vín. Získaný líh se ukládá na několik let do dubových sudů, kde zraje a získá charakteristickou chuť a barvu. Potom se tato základní pálenka podle žádaného druhu a značky ředí destilovanou vodou na 40 – 57% obsahu alkoholu, přidá se předepsané množství cukru a nechá se ještě nejméně 3 měsíce zrát v dubových sudech. Po této době se teprve hotový destilát stáčí do lahví a expeduje.
Tak jako u francouzských, tak i u ruských koňaku, označuje počet hvězdiček léta, po která základní destilát (mateřský koňak) v dubových sudech dozrával.Ruské označení hvězdičkami nebo i písmeny je poněkud odlišné od způsobu francouzského.
Počet hvězdiček na ruských vinných destilátech označuje stáří mateřského koňaku, neboli pětihvězdičkový koňak je starý pět let. Koňaky starší jsou nazývány „Koňjaky maročnyje“ – koňaky značkové – a jsou označeny následovně:
„KB“ (čti koňjak vyděržanyj – KV) koňak starší 6 – 7 let s obsahem 42% alkoholu,
„KBBK“ – (čti koňkaj vyděržanyj vyševo kačerstva – KVVK) – je vyrobený z mateřského koňaku starého 8 – 10 let s obsahem alkoholu 45%,
„KC“ (čti koňjak staryj – KS) – označení pro koňak starý 10 let s obsahem 43% alkoholu,
„OC“ (čti očeň staryj – OS) – označení pro koňaky starší 10 let.
Aby nedocházelo k omylům při určování stáří ruských koňaků pod vlivem vžitého francouzského značení, uvádíme rovněž i francouzské značení, které je značně odlišné.
Značení stáří koňaků hvězdičkami, uzákoněné ve Francii pro všechny koňaky od roku 1947, bylo ve Francii prvně zavedeno ve druhé polovici minulého století panem Mauricem Hennessym. Počet hvězdiček rovněž označuje stáří mateřského koňaku o obsahu 70% alkoholu, který je pak podle zvyklostí země, do které je expedován, ředěn destilovanou dešťovou vodou na žádaný obsah alkoholu. Do Německa je to například 38%, do Švýcarska na 40 % a podobně.
Francouzské značení koňaků:
X - Une étoile - jedna hvězdička 2 – 5 let
XX - Deux étoiles - dvě hvězdičky 3 – 8 let
XXX - Trois étoiles - tři hvězdičky 5 – 10 let
VO - Very old - velmi starý 10 – 15 let
VOP - Very old product - velmi starý výrobek min. 15 let
VSOP - Very superior old product - velmi starý, vynikající výrobek min. 20 let
VVSOP - Very, very superior old product - velmi, velmi vynikající starý výr. min. 30 let
XO - Extra old - výjimečně starý min. 30 let
EXTRA – extra - výjimečný min. 50 let
Mimo toto vžité označení je různými výrobci označován koňak i jinak, jako např. VVSO (very, very superior old), VVO (very, very old). Firma Martel označuje „Cordon bleu“ – koňak starší 35 et. „Cordon dárgent“ – více jak 60 let a EXTRA – více jak 70 let. Označení stáří koňaku je mnohdy zcela individuální, a proto postačí, budeme-li si pamatovat, že za dobrý můžeme považovat každý ruský koňak označený alespoň pěti hvězdičkami a francouzský koňak označený alespoň třemi hvězdičkami. Označení stáří totiž se vztahuje na stáří mateřského koňaku a nikoli na stáří koňaku v láhvích uskladněného, který již skladování nic na své kvalitě nemění.
Vinné destiláty